Görüntüyü STL'eNasıl kullanılırAraç SeçenekleriSSSNasıl çalışırÖrneklerSon HaberlerEn Son Dersler
ile

2D PNG/JPG Görüntülerini 3D STL Mesh dosyalarına dönüştürün!

Hızlı ve ücretsiz uygulamamızı kullanın görüntü ile STL dönüştürmek için çevrimiçi araç PNG Ve JPG 2B yükseklik haritası görüntülerini veya logoyu 3B STL (Standart Üçgen Dili) ağ/model dosyalarına dönüştürerek yazdırmaya uygun 3 boyutlu yazıcı, CNC işleme veya favori 3D düzenleme paketinize yüklemek için. Aracımızın neler yaratabileceğine dair bazı örnekleri görmek için lütfen Örnekler aşağıdaki bölüm.

Başlamak için yukarıdaki " Dosya yükle " düğmesini tıklayın. PNG/JPG resminiz/yükseklik haritası1200 x 1200 aralığına sığmalıdır piksel, bundan daha büyükse resim bu boyuta sığacak şekilde yeniden boyutlandırılacaktır. Resminizi gönderdikten sonra mümkün olan en kısa sürede işleme alınacaktır. Daha karmaşık görüntüler diğerlerinden daha uzun sürebilir, bu nedenle lütfen sabırlı olun. Görüntünüzün final haline nasıl dönüştürüldüğü hakkında daha fazla bilgi için 3 boyutlu model lütfen aşağıdaki bölüme bakın STL'e Görüntü Nasıl Çalışır?.

JPG veya PNG'nizi Çevrimiçi STL'ye Nasıl Dönüştürebilirsiniz?

JPG veya PNG dosyasından STL dosyası oluşturmak için üç basit adımı burada bulabilirsiniz.

JPG veya PNG yükleyin

"Dosya Yükle" düğmesini tıklayın ve yüklenecek bir resim dosyası (PNG veya JPG) seçin. Maksimum dosya boyutu 100 MB'tır.

Seçeneklerinizi seçin

Boyutları ve diğer seçenekleri ayarlayın ve JPG veya PNG'nizi STL'ye dönüştürmek için "STL'ye Dönüştür" düğmesini tıklayın.

STL dosyanızı indirin

STL dosyanızı almak için tamamlandıktan sonra indirme bağlantısına tıklayın.

Görüntüyü STL'e Dönüştürme Seçenekleri

Alet

Bu ayar, PNG veya JPG görüntünüzün STL modeline nasıl dönüştürüleceğini belirtmenize olanak tanır. Ekstrüzyon seçenekleri görüntünüzü 3 boyutlu alana çıkaracak, Standart seçenekler ise görüntünüze bir yükseklik haritası işlemi uygulayacaktır.

Ekstrüzyon ve Yükseklik Haritası modları arasındaki farklar hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bazı örnekleri görmek için lütfen bölümümüze bakın. STL'e Görüntü Nasıl Çalışır? aşağıdaki bölüm.

Detay

Bu ayar, oluşturulan son STL modelinin ayrıntılarını değiştirmek için kullanılabilir. Orta ayarının varsayılan ayarı çoğu Ekstrüzyon ve Yükseklik Haritası dönüşümü için iyi çalışır; Yüksek ayar ise oldukça ayrıntılı görüntü dosyaları için önerilir.

Baz Ekle

Bu ayar, sıfırdan büyük bir yükseklik verildiğinde, araca son STL modeline katı bir 3B taban ekleme talimatı verecektir. Seçilen ölçü birimi tabanın yüksekliğini belirtir.

Çıkışı Ters Çevir

Çıkışı Ters Çevir seçeneği işaretlendiğinde, piksel parlaklığı tersine çevrilir, yani siyah beyaza, beyaz da siyaha döner, bu da ters çevrilmiş bir 3D modelle sonuçlanır.

Bu seçeneğin kullanımdaki bir örneği için, bazı mükemmellerimiz var. örnek dosyalar denemek için aşağıda.

Birimler

Bu ayar, araca aşağıdaki Genişlik, Yükseklik ve Derinlik ayarları kullanıldığında son 3D modelin nasıl boyutlandırılacağını anlatır.

Renk Kaplamasını Yükle

Araç menüsündeki Renk Ekstrüzyonu veya Yükseklik Haritası seçeneklerini kullanırken, isteğe bağlı olarak 3D modelinizi renklendirmek için kullanılabilecek ayrı bir görüntü yükleyebilirsiniz.

Renk Dönüşümü

Bu ayar, araca görüntünüzdeki piksellerin renk bilgilerinin nasıl yorumlanacağı konusunda talimat verir ve böylece 3D STL modelinin oluşturulmasını etkiler. Gri tonlama seçeneği, renk kullanımını gerektiren özel gereksinimlerle ilgilenmiyorsanız, yükseklik haritalarıyla çalışırken en yaygın olarak kullanılır.

Benzer Renkleri Birleştir

Benzer renkleri birleştirmek için bu değeri kullanın; görüntünün kalitesi düşükse bu kullanışlıdır. Daha yüksek bir sayı, PNG veya JPG görüntüsündeki kenar yumuşatma etkilerinin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Delik Azaltma

Bu ayarla, kaynak PNG veya JPG dosyasının küçük, daha koyu alanlarının neden olduğu 3D modele küçük deliklerin eklenmesini azaltmak mümkündür; bu, kaynak görüntünün PNG veya JPG ile kullanım için optimize edilmediği durumlarda yararlı olabilir. alet.

Şeffaflık Dönüşümü

PNG veya JPG dosyanızın şeffaf bir arka planı varsa, bu seçenek araca şeffaflığın siyah veya beyaza dönüştürülmesiyle şeffaflığın nasıl işleneceği konusunda talimat verebilir.

Yumuşatmayı Etkinleştir

Bu ayar etkinleştirildiğinde, dönüştürme aracı, görüntüdeki zıt piksellerin birbirine yakın olmasından kaynaklanan 3D model içindeki tüm "sivri uçları" düzeltmeye çalışacaktır.

Z Ekseni Aynası

Bu seçenek etkinleştirildiğinde araç, oluşturulan STL modelinin 3B geometrisini Z ekseni boyunca yansıtacaktır.

Önizleme Oluştur

Aracın modelinizin 3 boyutlu önizlemesini oluşturmasını istiyorsanız lütfen bu seçeneği seçin. Varsayılan olarak açıktır.

3D Dosya Olarak Kaydet

Bu seçenek çeşitli 3B model formatlarını seçmenizi sağlar. Renkli malzemeleri destekleyen bir format seçerseniz ve renk için araç seçeneklerini yapılandırırsanız, renk öğeleriyle 3B modeliniz oluşturulur.

STL Biçim

Aracın kullandığı STL biçimine ince ayar yapmak için bu seçeneği kullanabilirsiniz. İkili varsayılan seçenektir; çünkü bu, STL dosyasının en yaygın biçimidir; diğer iki biçim ise rengi destekler; bu yalnızca 3B düzenleme uygulamanız renkli STL model dosyalarını destekliyorsa kullanışlıdır.

Resim - STL Sıkça Sorulan Sorular

Bu araç ne işe yarar?

Aracımız görüntü (bitmap) verilerini 3 boyutlu geometriye dönüştürür ve bu daha sonra ortak STL dosya formatında kaydedilir.

Hangi dosyaları destekliyor?

PNG'den STL'ye aracı, PNG, JPG gibi en yaygın görüntü dosyası formatlarını veya desteklediğimiz dosya formatlarından herhangi birini dönüştürebilir. görüntü formatları. Çıktı, çoğu 3D grafik uygulamasında kullanılabilen STL formatında sağlanır.

Araç, görüntü pikseli verilerini nasıl yorumluyor?

3 boyutlu geometri her birinin parlaklığına göre oluşturulur piksel kaynak görüntüde. Örneğin, varsayılan araç ayarlarını kullanarak, siyah piksel 0 mm'lik 3B piksel yüksekliğini, beyaz piksel ise 10 mm'lik 3B piksel yüksekliğini temsil eder. Bunların arasında kalan renkler bu aralıktaki 3 boyutlu piksele dönüştürülecektir.

"Çıktıyı Ters Çevir" seçeneği ne işe yarar?

Bu seçenek, siyahtan beyaza aralık dönüşümünü tersine çevirir, dolayısıyla bu seçenek kümesiyle siyah piksel, yüksekliği 10 mm olan bir 3B piksel olarak, beyaz piksel ise 0 mm olarak oluşturulur.

Model detayını nasıl kontrol edebilirim?

"Ayrıntı" seçeneği, oluşturulan STL dosyasının çözünürlüğünü kontrol etmenizi sağlar. Düşük ayrıntı, modeli hızlı bir şekilde oluşturacak ve daha küçük bir dosyayla sonuçlanacaktır. Yüksek seçeneğinin oluşturulması daha uzun sürer ve çok büyük dosyaların indirilmesine neden olabilir.

"Yumuşaklaştırmayı Etkinleştir" seçeneği ne işe yarar?

Bu seçenekle, PNG'den STL'ye dönüştürücü, ortaya çıkan STL 3D modelindeki ani artışları kaldırmaya veya düzeltmeye çalışacaktır. Yükselmeler genellikle kaynak PNG dosyasındaki yüksek kontrastlı bitişik piksellerden kaynaklanır.

Yükleyebileceğim maksimum PNG çözünürlük nedir?

Yüklediğiniz PNG herhangi bir boyutta olabilir; ancak aracımız resminizi normal kullanıcılar için maksimum 800x800 piksele kadar yeniden boyutlandıracaktır ve premium abonelik sahipleri için bu, maksimum 1200x1200 piksele çıkarılacaktır.

Diğer Sıkça Sorulan Sorular

PNG dosyamı STL'ye nasıl dönüştürebilirim?

Öncelikle "Yükle..." butonuna tıklayın, yüklenecek PNG dosyanızı seçin. Herhangi bir yapılandırma seçeneğini seçin. PNG'den STL'ye dönüştürme işlemi tamamlandığında, STL dosyanızı hemen indirebilirsiniz.

PNG'i STL'ye dönüştürmek ne kadar sürer?

Tüm PNG - STL dönüşümlerini olabildiğince hızlı bir şekilde işlemeyi hedefliyoruz; bu genellikle yaklaşık 5 saniye sürer ancak daha büyük, daha karmaşık dosyalar için daha uzun olabilir, bu nedenle lütfen sabırlı olun.

PNG'den STL'ye dönüşüm ne kadar doğrudur?

Araçlarımızla en doğru dönüşümleri yaratmayı hedefliyoruz. Araçlarımız, her hafta eklenen yeni özellikler ve iyileştirmelerle sürekli olarak geliştirilmektedir.

ImageToStl.com'da PNG'imi STL'ye dönüştürmek güvenli midir?

Evet elbette! Bize gönderdiğiniz PNG dosyasını saklamıyoruz. Sonuçta ortaya çıkan STL dosyası, oluşturulduktan sonra yüklemeden 15 dakika sonra silinir ve indirme bağlantısının süresi bu sürenin sonunda dolar.

Windows, Linux, Android, iOS veya Mac OS'ta PNG'imi STL'ye dönüştürebilir miyim?

Evet! PNG'den STL'ye aracımız, modern bir web tarayıcısına sahip herhangi bir sistemde çalışacaktır. Dönüştürme araçlarımızdan herhangi birini çalıştırmak için hiçbir uzman yazılıma gerek yoktur.

Peki ya bir Reklam Engelleyici kullanıyorsam bu durumu etkiler mi?

Evet. Bir Reklam Engelleyici kullanabilseniz de, PNG dönüştürme aracımızı beğendiyseniz lütfen sitemizi beyaz listeye eklemeyi düşünün. Reklam Engelleyici etkinleştirildiğinde bazı araçlarımızda bazı dönüşüm sınırları olur ve işlem/dönüşüm süreleri daha uzun olur.

PNG'imi STL'ye dönüştürme konusunda destek alabilir miyim?

Evet. PNG'inizi STL'ye dönüştürdüğünüzde, dosyanızı dönüştürürken karşılaştığınız sorunları bize bildirmek için kullanabileceğiniz bir "Geri Bildirim" seçeneği vardır.

STL dosyası nedir?

STL dosya formatı, 3 boyutlu Kartezyen koordinat sistemi kullanılarak üçgenlerin yapılandırılmamış üçgen yüzeyini tanımlar. STL dosyaları herhangi bir ölçek bilgisi içermez ve birimler isteğe bağlıdır. Bir STL dosyasının daha ayrıntılı bir açıklamasına sahibiz Burada.

Hangi STL formatlarına dönüştürebilirim?

Aracımız tüm STL dosyaları ikili formatta kaydedecektir. İsteğe bağlı olarak aracımız standart olmayan renkli STL formatında kaydetmenize olanak tanır.

STL'e Görüntü Nasıl Çalışır?

Standart Mod (Yükseklik Haritası)

İşlem basittir: Standart modda görüntünüzü gri tonlamaya dönüştürdükten sonra aracımız 2D PNG veya JPG (yükseklik haritası) görüntü ve her pikselin parlaklığına bağlı olarak, pikselin yüksekliğinin belirlendiği karşılık gelen bir "3D" piksel oluşturacaktır. piksel parlaklık. Siyah pikselin yüksekliği 0 mm olacaktır ve oluşturulan son 3D modele dahil edilmeyecektir, ancak beyaz pikselin yüksekliği, görüntünüz yüklendikten sonra belirttiğiniz yüksekliğe sahip olacaktır.

Ekstrüzyon Rengi modunu kullanırken araç, Standart modla aynı şekilde çalışır ancak aracın piksel renk bilgilerini yorumlama şekli değişir ve ayrıca son oluşturulan model, modelin üzerine yerleştirilmiş renk verilerini içerecektir. Lütfen bizimkine bakın Görüntülerden Tam Renkli 3D Yükseklik Haritası Modelleri Oluşturun Bu süreci daha ayrıntılı olarak açıklayan makale.

Orijinal renkli yükseklikte PNG resim

Orijinal renkli yükseklikte PNG resim

Yükseklik haritası renkli bir 3D yükseklik haritası modeline dönüştürüldü

Yükseklik haritası renkli bir 3D yükseklik haritası modeline dönüştürüldü

3 boyutlu yükseklik haritası modelinin başka bir görünümü

3 boyutlu yükseklik haritası modelinin başka bir görünümü

Ekstrüzyon Modu

İçinde Çıkarmak modunda aracımız görüntünüzde bulunan kenarların çevresini izler ve görüntüden basit ama temiz 3D modeller oluşturur; basit görüntüler için mükemmeldir. Ekstrüde Renk modu aynı zamanda temiz bir görüntü oluşturur 3D modeller ancak model yüksekliğini piksel parlaklığına göre değiştirmek yerine, renk sağlamak için doğrudan son modelde piksel rengi kullanılır.

Ekstrüzyon için basit şekil

Ekstrüzyon için basit şekil

Girdap görüntüsü 3 boyutlu bir modele dönüştürülür

Girdap görüntüsü 3 boyutlu bir modele dönüştürülür

Araç, 3D modelde temiz ve pürüzsüz kenarlar oluşturur

Araç, 3D modelde temiz ve pürüzsüz kenarlar oluşturur

Nihayet...

Aracımız tarafından oluşturulan 3D STL dosyası, 3 boyutlu yazıcı veya modeli daha fazla işlemek isterseniz, aşağıdakiler gibi çoğu 3B ağ düzenleme paketine yüklenebilir:Blender 3B video oyunu/uygulama geliştiricileri için bu, oyunlarınızda ve diğer 3B uygulamalarınızda kullanmak üzere yükseklik haritası görüntülerinden 3B ağ dosyaları oluşturmaya yönelik yararlı bir araçtır.

Resimden STL'ye Örnekler

Burada, Image to STL aracıyla neler oluşturulabileceğine dair bir fikir vermek için bazı örnek görselleri ve bunların sonucunda elde edilen 3D oluşturulmuş modelleri bir araya getirdik. Gri tonlamalı ve renkli görsellerin yanı sıra, Yükseklik Haritası ve Ekstrüzyon seçeneklerinin kullanımda olduğu örneklere sahibiz.

1. Girdap Deseni (Ekstrüzyon)

Burada aracın Extrude modunu kullanarak basit siyah beyaz görüntülerden sabit yükseklikte 3D modeller oluşturma yeteneğini gösteren bir girdap deseni bulunmaktadır. STL 3D modelini oluştururken, dönüştürücümüz beyaz piksel bulduğu geometriye 10 mm, herhangi bir siyah piksele ise 0 mm yükseklik uygulayacaktır.

Bir girdap deseni

Bir girdap deseni

Girdap 3 boyutlu bir modele dönüştürüldü

Girdap 3 boyutlu bir modele dönüştürüldü

Girdap, 3 boyutlu modelin yakın görünümüne dönüştürüldü

Girdap, 3 boyutlu modelin yakın görünümüne dönüştürüldü

2. Gri Tonlamalı Arazi Görüntüsü (Yükseklik Haritası)

Bu, gri tonlamalı görüntülere dayalı olarak değişken yükseklikte 3D modeller oluşturma yeteneğini gösteren, karmaşık iki boyutlu bir yükseklik haritası görüntüsüdür. 3D modeli oluştururken dönüştürücü, beyaz piksel bulduğu geometriye 10 mm, siyah piksellere ise 0 mm yükseklik uygulayacaktır. Aradaki tüm tonlar son STL 3D modelde orantılı olarak temsil edilecektir.

NASA mekik misyonundan bir Yükseklik Haritası

NASA mekik misyonundan bir Yükseklik Haritası

Yükseklik haritası görüntüsü 3B modele dönüştürüldü (önden görünüm)

Yükseklik haritası görüntüsü 3B modele dönüştürüldü (önden görünüm)

Yükseklik haritası görüntüsü 3B modele dönüştürüldü (arkadan görünüm)

Yükseklik haritası görüntüsü 3B modele dönüştürüldü (arkadan görünüm)

3. Ters Gri Tonlamalı Girdap (Ekstrüzyon)

Burada ilk örnekteki görselin aynısını kullanıyoruz ve "Çıktıyı Tersine Çevir" onay kutusu seçeneğini seçiyoruz. Bu, ortaya çıkan geometriyi tersine çevirir ve bazı durumlarda faydalı olabilir.

Bir girdap deseni

Bir girdap deseni

Girdap 3 boyutlu bir modele dönüştürüldü

Ters çevrilmiş girdap 3 boyutlu bir modele dönüştürüldü

Girdap, 3 boyutlu modelin yakın görünümüne dönüştürüldü

Ters çevrilmiş girdap, 3 boyutlu modelin yakın görünümüne dönüştürüldü

4. Ekstrüzyon Renkli Logo

Burada, renkli bir logoyu Blender dahilinde düzenlemeye hazır bir 3B modele dönüştürmek için Ekstrüzyon (Renkli ) modunu kullanıyoruz. Ekstrüzyon (Renkli), yalnızca aşağıdaki gibi rengi destekleyen 3B dosya formatlarında kullanılabilir:OBJ, DAE, GLB, FBX Ve 3MF.

Gameboy Color'ın logosu

Gameboy Color'ın logosu

Logo 3D'ye dönüştürüldü

Logo 3D'ye dönüştürüldü

Logo 3 boyutlu yakın görünüme dönüştürüldü

Logo 3 boyutlu yakın görünüme dönüştürüldü

5. Yükseklik Haritası Rengi

Bu örnek, basit bir renklendirilmiş görüntü kaynağından renk yükseklik haritasının nasıl oluşturulacağını gösterir. Kaynak görüntüdeki renkler, ortaya çıkan 3D modeldeki STL karşılık gelen pikselin yüksekliğini belirler. Örneğin, "Renk Yükseklik Haritası" modunda lacivert modelin en alt kısmını, kırmızı ise en yüksek kısmını temsil ederken, "Tam Spektrum Yükseklik Haritası" modunda beyaz en yüksek noktayı temsil eder.

Orijinal renkli yükseklikte PNG resim

Orijinal renkli yükseklikte PNG resim

Yükseklik haritası renkli bir 3D yükseklik haritası modeline dönüştürüldü

Yükseklik haritası renkli bir 3D yükseklik haritası modeline dönüştürüldü

3 boyutlu yükseklik haritası modelinin başka bir görünümü

3 boyutlu yükseklik haritası modelinin başka bir görünümü

© 2024 ImageToStl. PNG ve JPG Dosyalarınızı 3D STL dosyalarına dönüştürün.

Your files are ready to download!